Haber Detayı
30 Aralık 2017 - Cumartesi 11:57 Bu haber 881 kez okundu
 
Türkiye Diyanet Vakfından savaş mağduru engelli çocuklara yardım eli
İslam coğrafyası ve dünyanın pek çok noktasında mazlumlara ayrım gözetmeksizin yardım ulaştıran Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), SuriyeTürkiye Diyanet Vakfı,...
Diyanet Haberi


İslam coğrafyası ve dünyanın pek çok noktasında mazlumlara ayrım gözetmeksizin yardım ulaştıran Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Suriye’de savaş ve şiddetin en büyük mağduru engelli çocukları da yalnız bırakmıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı, Suriye’de çatışmaların başladığı 2011 yılından bu yana ayni ve nakdi yardımlarla Suriyelilerin yanında olurken, son 2 yıldır Suriye’de hayatı yeniden başlatacak projeleri de sürdürüyor. İnsani yardım faaliyetlerinin yanı sıra hayata geçirdiği “Farkındayım Yanıbaşındayım” projesiyle eğitimi yarıda kalmış Suriyeli mülteci çocuklar konusunda önemli çalışmalar yapan TDV, Azez kentinde savaş mağduru engelli çocuklar için rehabilitasyon merkezi açtı. Fırat Kalkanı operasyonu sonrası oluşan huzur ve güven ortamı sayesinde geri dönüşlerin artmasıyla bölgedeki çalışmalarına hız veren TDV, savaşın neden olduğu insani krizde rehabilitasyon imkanları kalmayan özel eğitime muhtaç çocuklar için “Tomurcuklar Rehabilitasyon Merkezi” projesini hayata geçirdi. TDV’nin desteğiyle tam kapasite hizmet vermeye başlayan merkez, 2 bin civarında engelli çocuğun bulunduğu Azez’de 160 çocuğa hizmet veriyor.

“Engelli çocuklara yönelik merkezlere daha çok ihtiyaç var”

Tomurcuklar Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Abdusselam Necar, beş yıldan fazla süredir devam eden çatışmaların ülkede ciddi bir yıkıma neden olduğunu, özel eğitime muhtaç çocukların bu durumdan daha fazla etkilendiğini belirtti. Günlük yaşamın normale dönmeye başladığı Azez’de engelli çocuklara yönelik rehabilitasyon merkezlerinin çok büyük ihtiyaç olduğunu ifade eden Necar, Tomurcuklar Rehabilitasyon Merkezinin bölge halkının talebi doğrultusunda Türkiye Diyanet Vakfı desteğiyle açıldığını söyledi. Azez bölgesinde yaşları 2-12 arasında 2 bin civarında engelli çocuk bulunduğuna işaret eden Necar, “Bu merkez özellikle engelli çocuğu olan ailelerin taleplerine cevap vermektedir. Şu an 160 engelli çocuğumuza hizmet vermekteyiz. Ancak bölgenin sürekli göç alması nedeniyle bu merkezlere ihtiyaç daha da artıyor” dedi.

Merkezde fizik tedavi, işitme engelliler ve psikolojik destek olmak üzere üç bölüm bulunduğunu kaydeden Necar, “Geçtiğimiz yıllarda yeterli desteği bulamadığımız için merkezimizin sürekliliğini sağlamakta çok zorlanıyorduk. Türkiye Diyanet Vakfının bizi desteklemesinden sonra ise tam kapasiteyle hizmet vermeye başladık. Türkiye Diyanet Vakfına ve hayırsever Türk halkına vermiş oldukları destekler için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

TDV, ulaştırılan bağışlarla bölgedeki insani yardım faaliyetlerinin yanı sıra eğitim faaliyetlerini destekleme amaçlı okul inşaatları, öğretmenlerin eğitimi, başarılı öğrencilerin desteklenmesi projeleriyle de Suriye halkının geleceğine yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Türkiye, Diyanet, Vakfından, savaş, mağduru, engelli, çocuklara, yardım, eli,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Anketler
Sizce Dini Hayatımız Nasıl?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Sondakika Haberleri